Druga strana desperadosa: Strahinja, Business Analyst koji pravi dronove i simulatore
Strahinju već poznajete jer je pisao o stabilnom rastu prihoda u F2P igrama, a dao je i pet saveta za dobru IAP monetizaciju.
Strahinja je Lead Business Analyst koji trenutno vodi i jedan od razvojnih timova u našem studiju. Ovom prilikom ga nismo pitali da nam detaljnije objašnjava kako njegov posao izgleda, već da nam priča o tome šta radi kada izađe iz kancelarije. Predstavljamo vam drugu stranu desperadosa.
Da li možeš ukratko da opišeš hobi koji si izabrao da predstaviš za Desperado Diaries?
Pa rado bih rekao robotika, ali nije toliko sofisticirano. Opet, nije ni stolarija. Tu je negde između – pravim stvari u garaži 🙂 Počeo sam sa stolarijom (pravio sam stolove, kutije od drveta i slično). U nekom trenutku su mi bili potrebni jači materijali pa sam naučio da varim, brusim i pravim stvari od metala. Na to sam dodao 3D štampač i Arduino/Raspberry PI (elektroniku), i to mi je omogućilo da pravim svašta. Dva projekta na koji sam najponosniji su dron koji sam ištampao (koji prima komande preko 3G mreže i strimuje nazad video) i simulator letenja za VR – motion platform)
Šta je pobudilo tvoje interesovanje da se baviš time u svoje slobodno vreme? Zašto ti je bitno za tvoj lični razvoj?
Oduvek sam voleo da se igram u garaži i pravim stvari (hteo sam da budem mašinski inženjer kao deda). Međutim, kada je počela škola prestao sam da se bavim hobijima. Do fakulteta sam se jako sporadično bavio pravljenjem stvari u garaži. Onda sam otišao sa fakultetom na put u Ameriku 2015. godine i tamo prvi put ugledao 3D štampač kako radi. Nisam ništa znao o tome, i toliko mi je bila fascinantna tehnologija da sam momentalno odlučio da kupim 3D štampač. Činjenica da se iz digitalnog formata nešto stvori preko noći mi je bila neverovatna.
Na koji način ti ovaj hobi pomaže da budeš bolji u svom poslu (ako ti pomaže)?
Nisam siguran da mi ovaj hobi pomaže u poslu, ali možda pomaže haha 🙂 Kada se prave stvari i mehanizmi koji se pokreću, potrebno je da se reši niz problema i izazova (npr. kako da se neka konstrukcija okreće, a da se kablovi ne pokidaju ili kako da se dron vrati na mesto poletanja ukoliko nestane signala). U rešavanju tih izazova, potrebno je identifikovati kako se delovi uklapaju da bi napravili celinu i koji deo treba popraviti/napraviti kako bi celina što bolje radila. Na neki način, i biznis tako funkcioniše – svaki deo obavlja svoju funkciju i svaki deo ima mesto u sistemu. Kao Business Analyst, moram da razumem kako funkcionise celina i kako svaki deo doprinosi uspehu celine…
Ako tvoj hobi nema dodirnih tačaka sa poslom koji radiš u TD, na koji način ti ovaj hobi pomaže u tvom profesionalnom razvoju?
Čovek nikada ne zna u kom trenutku i smeru će mu karijera pivotirati, samim tim “ko zna za šta je ovo dobro”. 🙂 S obzirom da radim u gejmingu, i da sam pravio motion platformu za VR, možda nagovorim TD da počnemo da pravimo VR igre 🙂
Šta bi poručio nekome ko misli da nema vremena da sledi svoja druga interesovanja / hobije? Kako si ti pronašao vreme?
Vreme se nekako samo nađe. Hobi me ispunjava, i bavim se njime samo kada mi se bavi. Samim tim, ne tražim i ne odvajam vreme za to, već sačekam da dođem u stadijum gde bih radije provodio vreme u garaži nego radio bilo šta drugo. Onda, idem svaki dan posle posla u garažu i radim, nekad i do 3 ujutru. Takav period me drži obično par nedelja, i nakon toga se nekako zasitim i prestanem da se bavim na par meseci. I tako u krug 🙂